FEDEX KONŞİMENTO HİZMETİ

En Ucuz Yurtdışı Kargo

FEDEX KONŞİMENTO HİZMETİ

FedEx konşimento gönderinin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde alıcısına teslim edilmesinin ilk gerekliliklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Yurtdışı kargo gönderirken doldurulması gereken ve kıymetli evraklardan biri olarak kabul edilen konşimento FedEx ile yapılan her gönderi için de mutlaka doldurulmalıdır.

FEDEX KONŞİMENTO NEDİR?

Konşimento, üzerinde yükleyici, alıcı ve ihbar merciinden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli bir evraktır. Diğer adı da taşıma senedidir.

Yurtdışı hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir. Bu açıdan kıymetli evraklardan kabul edilir.

Konşimento üzerinde eksiksiz bir şekilde bulunması gereken bilgiler vardır. Bu bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması gönderinin güvenli ir yolculuk yapmasını da sağlar. 

Bu bilgiler şunlardır:

  • İhracatçı adı ve adresi,
  • İthalatçı adı ve adresi
  • Nakliye firması adı ve adresi,
  • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
  • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
  • Yükleme tarihi,
  • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
  • Ödeme bilgisi,
  • İmza ve evrak düzenleme tarihi.

FEDEX KONŞİMENTO OLMAZSA NE OLUR?

FedEx konşimento olmazsa olur? sorusu da cevaplanması gereken sorulardan biridir. Konşimento olmazsa gönderinin yolculuğunu güvenlik ayağı eksik kalır. Zira konşimento güvenli yolculuk için gerekli belgelerden ilki ve en önemlisidir.

Her gönderi için bir konşimentoya ihtiyaç vardır. FedEx konşimento gönderiye yolculuğu boyunca eşlik eden belgedir. Bu nedenle FedEx konşimento doğru ve eksiksiz doldurulursa gönderinin zamanında ve güvenle alıcısına ulaşmasında yardımcı olur.

FedEx konşimento gönderinin nereye gittiği, hangi hizmetin talep edildiği özel teslimat talimatları, ürünün niteliği, tehlikeli madde olup olmadığı ve ödeme tercihi gibi konularda önceden bilgi verir.

FEDEX KONŞİMENTO NE ZAMAN HAZIRLANMALI?

FedEx konşimento gönderilecek malın yükleme noktasından varış adresine kadar taşınması için düzenlenen bir sözleşme olması itibariyle, özellikle ithalatın tamamlanabilmesi için gereklidir ve yolculuk başlamadan hazırlanmış olmalıdır.

İthalatçı firma gelen malı gümrükten alamayacağı için mutlaka bu belgeye sahip olmalıdır. Firma bu belge olmadan malı gümrükten çekemez ve ithalat işlemi tamamlanmaz. Gümrükte kalan her al içinse ardiye ücreti ödeme zorunluluğu doğar. 

Ayrıca kargo takip aşamasında sorgulama işleminin yapılabilmesi için de konşimentoya ihtiyaç duyulur.

Belgenin hazırlanması aşamasında internette yer alan konşimento örneği kullanılabilir. Bu örnekten çıktı alınıp doldurma işlemi bu çıktının üzerinde de yapılabilir. Ancak konşimentolar günümüzde artık online oluşturulmaktadır. Online oluşturulan konşimento taşımayı yapacak firmaya verilir, firma da bu belgeyi gönderinin yeni sahibine ulaştırır.

Konşimento hazırlama aşamasında NumunemKolay’ın uzman ekiplerinden herhangi bir ücret ödemeden hizmet alabilirsiniz.

FEDEX GÜMRÜK İŞLEMLERİ

Konşimento, FedEx gümrük işlemlerinde de yardımcı olur ve işlemler konşimentonun yardımı ile daha da kısa sürede tamamlanır.

Zira konşimento gümrüğe, gönderinin içeriği hakkında bilgi vererek gönderinin gümrük işlemlerinin kısa sürmesini sağlar ve böylece ciddi zaman kayıplarının önüne geçilmiş olur.

FedEx konşimento olmadan ithalatçı malı gümrükten teslim alamayacağı için konşimentoya mutlaka ihtiyaç vardır. FedEx konşimento kıymetli evrak olduğundan mutlak olarak imzalanmak zorundadır. Orijinal nüshalar imzalanır kopya nüshalar ise imzalanmazlar. Günümüzde konşimentolar işlem yoğunluğu nedeniyle kaşe ile ya da bilgisayar tekniği ile de imzalanmaktadır.

FEDEX ÖZET BEYAN 

Fedex gümrük aşamasında işe yarayacak diğer bilgiler de özet beyan ile verilir.

FedEx özet beyan yurtdışından gelecek ya da yurtdışına gidecek eşyaya ilişkin bilgilerin bulunduğu belgedir.

Bu beyan, Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce ve Türk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır. Bu bilgiler ithalat yapılan ülkenin gümrük idaresine online olarak bildirilir.

FEDEX KARGO TAKİP VE KONŞİMENTO

Konşimento, alınan hizmetin koşulları hakkında göndereni de bilgilendirir. Bu sayede alınan hizmetin niteliği ortaya çıkar. Kargo takip için gerekli olan takip numarası FedEx konşimento ile sağlanır. Bu numara kullanılarak kolay bir şekilde takip yapılabilir.

FedEx için gönderi numarası ya da konşimento no gereklidir.

İşlem için Fedex’in internet sitesindeki takip ve sorgulama sayfası ya da NumunemKolay’ın takip araçları kullanılabilir.

Sayfaya gelindiğinde kargo numarası ya da konşimento no gerekli kutuya yazılmalıdır. Sonrasında yapılması gereken tek işlem “Ara” butonuna basmak olacaktır.

Böylece gönderinin nerede olduğu, dağıtıma çıkıp çıkmadığı, gümrükte takılı kalıp kalmadığı, alıcısına teslim edilip edilmediği kısa yoldan öğrenilmiş olur.

Bu aşamada cevap aranan sorulardan biri, “FedEx takip numarası kaç haneli”dir.

Takip numarası 12 hanelidir. Doğru yazılması gönderinin nerede olduğunu doğru bir şekilde verir.

Konşimento numarası kaç hanelidir sorunun yanıtı ise 10 hane şeklindedir.

FEDEX İLETİŞİM

Öte yandan hem gönderi yapma aşamaları hem de konşimento doldurma aşamasında aklınıza takılan sorular için FedEx iletişim bilgilerini kullanarak firmaya ulaşabilirsiniz. 

Desteğe veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, FedEx Türkiye müşteri hizmetlerine [email protected] e-posta adresinden veya telefon üzerinden ulaşılabilir.

FedEx iletişim için kullanılabilecek telefon numarası ise  444 9 339’dur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir