TNT KARGO KILAVUZU

En Ucuz Yurtdışı Kargo

TNT KARGO KILAVUZU

TNT kargo 70 yılı aşkın bir süredir, dünyanın değişik noktalarına gönderileri hızlı ve güvenli bir şekilde taşımaktadır.

Merkezi Hoofddorp’da bulunan şirket Hollanda’da bulunan FedEx’in bir yan kuruluşudur ve Türkiye’de, FedEx’in servis sağlayıcısı olarak görev yapmaktadır. 

Bu yazımızda TNT gönderi oluşturma, bireysel ve kurumsal işlemlerde dikkat edilmesi gereken noktalar, gümrük hizmetleri, kargo paketleme ve takip, fiyat teklifleri gibi kargo gönderimi ile ilgili konuları derinlemesine anlatacağız.

TNT KARGO GÖNDERİSİ OLUŞTURMA

TNT kargo gönderisi oluşturma aşaması için herhangi bir şube değil de şirketin internet sitesi kullanılırsa işlemler daha da hızlı hale gelebilir.

İster paket, ister belge veya palet olsun, gönderilerin olması gereken yere zamanında ulaşması açısından şirketin internet sitesine girdiğinizde “TNT ile göndermeye başlayın”  yazısını görmeniz ve “Başla“  butonuna basmanız gerekir.

 Butona bastığınızda karşınıza farklı bir sayfa açılacaktır. Bu sayfa  TNT kargo gönderi oluşturma sayfasıdır. Bu sayfada gerek  Türkiye’den herhangi bir dünya ülkesine, gerekse de dünyanın herhangi bir ülkesinden Türkiye’ye kargo gönderimi yapılabilir. 

Bu sayfanın adı myTNT….

MY TNT NEDİR?

myTNT, kargo gönderimleri için bu şirketi tercih edenlere özel, kişiselleştirilmiş gönderi aracıdır. 

myTNT, şirketin, kurumsal ya da bireysel müşterileri için geliştirilmiş, gönderi rutinine uyum gösterirken, kullanımı oldukça kolaydır. Bu gönderi aracı ile kargo göndermek, hem daha hızlı hem de daha kolay hale gelmektedir.  

My TNT özellikle sık gönderi yapanlar için ideal bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gönderi kaydı oluşturmanın en hızlı yolu olarak lanse  edilen bu  araç aynı bilgileri tekrar girerek zaman kaybı yaşanmasını önüne geçer.

 myTNT 2 düzenli olarak yaptığınız gönderiler için hazırladığınız şablonları ve adres defterinizdeki alıcı bilgilerini otomatik olarak kaydeder. Bu sayede, sadece birkaç tıkla, yeni gönderi oluşturabilirsiniz.

Sistemin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Gerçek zamanlı arama yapan akıllı adres defteri.
 • Kuryenize talimatlarınızı yazabileceğiniz kutucuk.
 • İstediğiniz kadar çok şablon kaydedebilirsiniz.
 • Kayıt verir vermez gönderin.
 • Birkaç saniyede gönderi kaydı verin.

Öte yandan bu sistemi kullanarak hareket halindeyken bile gönderi takibi yapmak mümkün.  Uygulama tüm cihazlarda kullanılabildiği için akıllı telefona indirilen aplikasyon ile kargo takibi yapmak da oldukça kolay hale gelmektedir.

Bu “Akıllı” gönderi aracına kaydolmak ise oldukça kolay.

MY TNT KURUMSAL

Sayfaya girildiğinde “Hemen kayıt ol” butonuna bastığınızda karşınıza yeni bir sayfa çıkacak.

Kurumsal ya da bireysel kullanıcılardan hangisi olduğunuzu seçenekler arasından işaretleyip,

Kurumsal müşteri iseniz şirket merkezini belirtip, e -posta adresini verip, şifre belirlemek dışında yapmanız gereken bir şey yok. “Hesap açın“ demeniz My TNT’li olmanız için yeterli olacak.

My TNT Küçük işletmelerden büyük çok uluslu şirketlere, gönderi ihtiyacı olan tüm şirketler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. 

myTNT 2’yi kullanabilmek için en az sayıda gönderiyi tamamlamak gerekmez. Her isteyen şirket kayıt olabilir.

İthalat gönderileri de dahil olmak üzere neredeyse her şeyi bu gönderi aracını kullanarak göndermek mümkündür.

MY TNT BİREYSEL

myTNT bireysel kullanıcıların kaydolabileceği bir gönderi aracı değil maalesef. Bireysel kullanıcıların gönderilerini kayıtlı müşteri olmadan göndermeleri gerekmektedir.

Bunun için de kayıtlı hesabı olmayanların da kullanabileceği çevrimiçi gönderi kayıt aracını kullanabilirsiniz.

TNT ÇEVRİMİÇİ GÖNDERİ KAYIT ARACI

TNT çevrimiçi gönderi kayıt aracı genellikle bireysel müşterilere hitap eden bir hizmettir. myTNT’ye, şirket sadece şirketten şirkete gönderi yapanlar kaydolabildiği için kayıt olamayan bireysel kullanıcılar bu aracı kullanarak kargo gönderebilirler.

Çevrimiçi gönderi kayıt aracı kanalıyla gönderi kaydı oluşturmak için  şu bilgileri doğru olarak vermelisiniz:

 • Toplama adresi.
 • Teslimat adresi.
 • Gönderi bilgileri: Burada adet, koli, zarf ya da palet olmak üzere tür, uzunluk, yükseklik, genişlik ve ağırlık bilgileri verilmelidir.
 • Ürün tanımı.
 • İsteğe bağlı olarak ürün değeri ve müşteri referansı verilebilir.
 • Ürünün tehlikeli madde olup olmadığı.
 • Fatura adresi

Bu bilgiler girildikten sonra “fiyat ve teslimat sürelerini göster” butonuna basarak bu bilgiyi de edinebilirsiniz.

HEMEN GÖNDER

TNT’nin web sitesine giriş yapıldığında sayfanın sağında gönderi takip ve teklifler butonlarının yanında “Hemen gönder” sekmesi de yer almaktadır.

Bu sekmeye basıldığında TNT ile göndermeye başlatın başlığı altında gönderi nasıl yapılır sorusuna yanıt veriliyor.

Hesabı olanlar için MyTNT ile gönderim hesabı olmayanlar için çevrimiçi gönderi kayıt aracı alternatiflerinin verildiği bölümde fiyatlar ve süreler ile ilgili bilgi de alınabiliyor.

TNT GÖNDERİ KILAVUZU

TNT gönderi kılavuzu iletehlikeli maddeleri güvenli bir şekilde göndermek üzere gönderinizi doğru paketleyerek buradan başlamak için bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Bu kılavuzda TNT’nin gönderiminin gerçekleştirdiği paketler, tehlikeli maddeler, gönderiyi hazırlamak ve uluslararası gönderi yapmak hakkında gerekli tüm bilgiler ayrıntıları ile verilmektedir.

Bu kılavuzda ayrıca gönderi maliyetlerinin neler olduğu, hacimsel ağırlığın nasıl hesaplanacağı konusunda da bilgi verilmektedir.

DAHA FAZLA SEÇENEK İSTEYENLERE

TNT ile yurtdışı gönderimlerinde daha fazla seçenek isteyenler için TNT’nin çözüm ortaklarından ve partnerlerinden biri olan  NumunemKolay da çok önemli bir alternatiftir.

NumunemKolay’a ulaşarak TNT yurtdışı hizmetini daha da özelleştirilmiş olarak alabilirsiniz.

2014 yılında hizmetlerine başlayan NumunemKolay ekonomik yurtdışı kargo servisi alanında uzmanlaşmıştır.

Amerika ve Avrupa başta olmak üzere, 220 ülkede kapıdan kapıya hizmet veren NumunemKolay, hem bireysel gönderim yapmak isteyenler hem de şirketlere özel gönderim hizmeti vermektedir.

TNT İLE İTHALAT

TNT ithalat hizmetleri ile ithalatçı olarak ülkenize gönderi getirmenin güçlüklerini ortadan kaldırır.

bu hizmetler paketin alınmasını, gümrükleme işleminin yapılmasını ve gerekli tüm ithalat vergilerini kapsamaktadır. TNT ithalat hizmeti ile gönderiniz ertesi gün masanızın üzerinde olacaktır. Ödemelerinizi de kendi para biriminizde hesaplanan tek bir fatura ile yapabilirsiniz.

Ancak bu seçenek sadece kayıtlı TNT müşterileri için geçerli bir hizmettir. Bu hizmet ile 175’ten fazla ülkeden gönderi alabilirsiniz.

TNT İLE İHRACAT

TNT ihracat hizmetleri ile 200 ‘den fazla ülkeye teslimat gerçekleştirmektedir.

Daha hızlı teslimat ve daha düşük fiyat taahhüdü veren şirketin bu hizmetinin kullanılabilirliği, toplama ve teslimat adresine, ürünün türüne, boyutuna ve ağırlığına bağlıdır.

Ayrıca özel hizmetler statüsünde acil, gizli, sıcaklık kontrollü veya hassas gönderiler, büyük veya ağır gönderiler ve sektöre özel çözümler bulunmaktadır.

Express veya Economy Express gönderinizi göndermek için ek hizmet yelpazesinden seçim yapmak da tamamen göndericinin tercihidir. Bu hizmetlerin içinde öncelikli taşıma, mesai saatleri dışında toplama, yerleşim alanı teslimatı ve daha fazlası gibi hizmetler yer almaktadır.

TNT İLE YURTİÇİ GÖNDERİM

TNT ile sadece yurtdışına değil yurtiçindeki herhangi bir adrese de gönderim yapabilirsiniz.

Şirket yurtiçinde de daha hızlı teslimat ve daha düşük fiyat taahhüdü vermektedir.

Teslimatı mümkün olan bir sonraki iş gününde yapabilmek için yurtiçinde de Express hizmeti devreye alan şirket bu hizmeti kullanan müşterilerinin gönderilerini akşam 18.00’den önce mutlaka teslim etmektedir.

Gönderileri acil olmayanlar içinse iki iş gününden başlayan Express teslimatlar söz konusudur.

FİYAT TEKLİFLERİ

TNT yurt içi gönderimleri için de fiyat teklifi alınabilir ya da sayfada yer alan araçlar kullanılarak fiyat hesaplama yapılabilir.

Hesaplama için;

Gönderim yapılan şehir,

Teslim edilecek şehir ve tercih edilen teslim saati,

Gönderi adedi- türü ve ağırlığı doğru olarak yazılıp “Fiyat teklifi al butonuna basılmalıdır.

Gönderinin istediğiniz adrese ne kadar ücret karşılığı gönderileceği ve teslim zamanı birkaç saniye içinde ekranınızda olacaktır.

SİZE ÖZEL

TNT’nin hem yurt içi hem de yurt dışı kargo gönderim hizmetlerinden faydalanmak için size özel satış temsilcisinden de yardım ve destek alabilirsiniz.

Bu temsilcilere gönderileriniz ile ilgili olarak vereceğiniz bilgiler bütünüyle kişiselleştirilmiş bir teklif almanızı sağlayabilir.

Cevap vermeniz gereken sorular ise şöyle:

Ne tür gönderiler yapıyorsunuz? Yurt içi / yurt dışı

Genellikle ne gönderiyorsunuz? Zarf/koli/palet/konteyner kargo

Ayda genel olarak kaç gönderi yapıyorsunuz ? 5’ten az- 5-25 arası- 26/100 arası- 100’den fazla.

Bu bilgilerden sonra iletişim bilgilerinizi de doğru verdiğinizde TNT satış temsilcileri size özel kişiselleştirilmiş fiyat teklifi ile ortalama 1 saat içinde size ulaşacaklardır.

Bunun  için yapmanız gereken tek şey doldurduğunuz formu gönder tuşu ile TNT’ye ulaştırmak

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

TNT kargo ile gönderi yaparken de elbette dikkate almanı gereken noktalar mevcut.

Öncelikle şirketin gönderi türleri dikkatle incelenmelidir.

Dokümanlar, elektronik ürünler, kumaş ve giysi, sağlık hizmetleri ürünleri, endüstriyel ekipman, araçlar ve yedek parçalarını kargo ile taşıyan şirket, kısıtlı, yasaklı ve tehlikeli gönderiler için de özel çözümler üretebiliyor. Bu tip gönderiler için TNT’ye bilgi verilmesi gerekmektedir.

Lityum piller, sprey ve aerosoller, boya ve cilalar, parfümler gibi tehlikeli madde statüsüne giren gönderiler için de çözümler üretmektedir.

PAKETLEME

TNT güvenli paketleme önerileri ile yurtdışı kargo gönderilerinin hasar almadan varış adresine ulaşmasının yolunu gösteriyor.

Gönderinin doğru paketlenmesi, hem güvenli bir şekilde varış noktasına ulaşmasını sağlar hem de gönderi ücretini belirleme noktasında önemli bir etkendir.

TNT paketleme kılavuzu ile, gönderinin paketlenmesi konusundaki tüm sorulara da yanıt vermektedir.

Belli başlı paketleme tavsiyeleri ise şunlardır:

 • Kutu iyi durumda olmalıdır. hasarlı ve eski kutular kullanılmamalıdır.
 • Birden fazla paket içeriği varsa hepsi ayrı ayrı sarılmalıdır.
 • Ağır gönderiler için ek destek kullanılmalıdır.
 • Kırılabilir gönderilerin iyi desteklenir şekilde paketlenmesine dikkat edilmelidir.
 • Taşıma sırasında birbirine değme ihtimali olan gönderilerin arasında koruyucu koyulmalıdır.
 • Paketi kapatırken iyi kalite koli bandı kullanılmalı, paket H şeklinde bantlanmalıdır
 • Tüm gönderi içeriği kutunun içine yerleştirilmelidir.

GÜMRÜK

Gümrükanlam itibariyle ticaret ve ticaretten alınan vergi olarak algılanmaktadır. Türkiye’ye ithalat yoluyla gelen veya giden yabancı mallardan alınan vergi anlamına gelmektedir.

İhracat yapılırken bir ülkeye giren tüm ürünler mutlaka gümrükten geçer ve gümrükten geçerken bir takım işlemler görür. Gümrükte kayıt altına alınan ürünün vergisi alınır. Vergisi ödenen ürünler ülkeye sokulur. Böylece sorunsuz bir şekilde işlem sonuçlandırılır.

GÜMRÜK EVRAKLARI

Kargonun yolculuğu boyunca gönderiye eşlik etmesi gereken gümrük evrakları vardır.

Ürünün gönderilmesi aşamasında verilen gönderi belgeleri, tüm yolculuk süresince gümrükleme noktalarında kullanılacaktır. Bu belgelerde yer alan bilgilerin doğru olması gecikme ve cezalarla karşılaşmamak için çok önemlidir.

Tüm uluslararası gönderilerde öncellikle fatura, ürünün türüne ve varış ülkesine göre Menşei Şehadetnamesi, ATR ve EURO1 gibi ek belgeler gerekebilir. Ayrıca ithalat ve ihracat yönetmeliğine tabi kısıtlı ürünler için de bir lisansa ihtiyacınız olabilir.

GÜMRÜK HİZMETLERİ

TNT gümrük hizmetleri ile gönderilerin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlıyor.

TNT yetkisi dahilinde olan şu gümrük hizmetlerini vermektedir.

 • Tam kapsamlı gümrükleme
 • Etkin, zamanında ve doğru gümrük işlemleri
 • 200’den fazla ülkede uzman yerel bilgisi
 • Gümrük sürecine dair net ve şeffaf bilgilendirme platformu
 • Sizin adınıza uygun şekilde beyanname doldurma

TNT ek gümrük hizmetleri de şu başlıklar altında toplanır:

 • Rüsum ve vergi levhası: İstek üzerine gümrükleme sırasında alınan rüsum ve yerel vergileri TNT karşılıyor. Bu sayede gönderi ödeme için bekletilmemiş oluyor.
 • Gümrük vergisi ödenmiş teslimat: Gönderinin tabi olduğu her türlü gümrük resmi ve yerel verginin sorumluluğunu almayı seçerseniz böylelikle fatura alıcıya kesilmemiş olur. Bunları vergileri TNT ödeyip sonra gönderene fatura edebiliyor.
 • Özel gümrükleme faaliyetleri: TNT onarım iadesi veya geçici ithalat/ihracat gibi durumlarda standart dışı gümrük beyannameleri ve geçiş belgelerinde de yardımcı oluyor.
 • Gümrüklü gönderi takip platformu: Gönderilerin gümrük sürecini bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan veya tabletinizden Gümrüklü Gönderi Takip Platformu’na bağlanarak takip edebilirsiniz.

GÖNDERİ TAKİBİ

TNT kargo takip için, yurtdışı gönderi TNT ekiplerine teslim edildiğinde paket üzerine yapıştırılan barkod numarasına ihtiyaç vardır. Bu barkod ile gönderinin yeri ile ilgili bilgi online olarak öğrenilebilir.

Barkod numarası şirketin internet sitesindeki, kargo takip sayfasındaki ekrana yazıldığında kargonun o an için nerede olduğu bilgisi tam zamanlı olarak verilecektir. Ya da akıllı telefona indirilen aplikasyon ile TNT sorgulama yapılabilir ve kargonun an be an nerede olduğu hakkında bilgi sahibi olunabilir.

TNT takip numarası ile sorgulama yapılamayan durumlar da olabiliyor yaşanabiliyor.  Bu durumlarda da kargo takibi yapılabildiğini bilmenizde fayda var. Bunun için de gönderenin referans numarasını ihtiyaç var. Bu numara ile “Göndericinin Referans Numarası ile Takip Etme” hizmeti kullanılabilir.

Ancak kesine en yakın sonuç TNT takip numarası ile sorgulama yapıldığında ekranınızda olacaktır bunu bilmenizde ve mümkün mertebe takip numarasını bir yere kaydederek unutmamanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir