Gürcistan Kargo | Gürcistan’a En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Gürcistan Kargo | Gürcistan’a En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

Gürcistan Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

GÜRCİSTAN KARGO TİCARİ İLİŞKİLERLE GELİŞİYOR

Gürcistan kargo göndermek için hangi yollar izlenmelidir?

Türk vatandaşlarının sadece kimlikleri ile giriş yapabildiği Gürcistan’a kargo göndermenin en ucuz ve hızlı yolu nedir?

Türkiye’ye en yakın noktası Artvin olan ve 1 saatten biraz daha fazla bir sürede karayolu ile ulaşılabilen Gürcistan kargo kullanılması gereken ülkelerden midir?

GÜRCİSTAN KARGO VE TİCARİ İLİŞKİLER

Bu yazımızda Gürcistan kargo ile ilgili özellikle Türk ihracatçılarını ve Gürcistan ile ticari ilişkisi bulunan girişimcileri ilgilendiren konulara değineceğiz. Ama öncelikle Türkiye ile Gürcistan arasındaki 30 yıla yaklaşan siyasi ve ekonomik ilişkilere kısaca bir göz atalım. Bu ilişkiler Gürcistan hava kargo konusunda öngörüde bulunabilme açısından da hayli önem taşıyor…

YURTDIŞI KARGO FİYAT LİSTESİ

GÜRCİSTAN KARGO İHTİYACI DUYANLAR

Tüm bu saydığımız ihracatçı, ithalatçı, Türkiye’deki Gürcü yatırımcı ya da Gürcistan’daki Türk yatırımcıların yansıra iki ülkeye turistik amaçlı gelenler olmak üzere hepsi Gürcistan kargo trafiğini önemli ölçüde etkileyebilecek kesimler olarak karşımıza çıkmaktadır.

BAĞIMSIZLIK SONRASI TÜRK GÜRCÜ İLİŞKİLERİ

Gürcistan 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan ülkelerden biri. Türkiye de Gürcistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden. Dışişleri Bakanlığı’nın bilgilerine göre 1992 yılında iki ülke arasında diplomatik ilişkiler başlamış, karşılıklı olarak büyükelçilikler açılmıştır. Türkiye’nin Batum’da, Gürcistan’ın da İstanbul ve Trabzon’da başkonsoloslukları bulunmaktadır.

GÜRCİSTAN’IN EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Türkiye’nin Gürcistan’ı tanıyan ilk ülkelerden biri olması hem siyasi ilişkilerin hem de ticari ilişkilerin sürekli gelişme göstermesini sağlamıştır. Öyle ki Türkiye 2007 yılından bu yana Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı konumundadır. Gürcistan’a en çok doğrudan yatırım yapan ülkeler sıralamasında Türkiye başlarda yer alırken, iki ülke vatandaşları birbirlerinin ülkelerine pasaport gerekmeksizin sadece kimlikleri ile giriş yapabilmektedirler.

GÜRCİSTAN İTHALATINDA İLK SIRA TÜRKİYE’NİN

2018 yılının ilk 5 ayında yaklaşık 8 milyar dolarlık ithalat yapan Gürcistan’ın en çok dış alım yaptığı ülke sanıldığı gibi Rusya ya da Çin değil. Gürcistan’ın ithalat sıralamasında ilk sıra Türkiye’nin. 2017’de Türkiye’den 1 milyar 374 milyon dolarlık ithalat yapan Gürcistan 2018 Ocak -Mayıs döneminde de 578 milyon dolarlık dış alımını Türkiye’den yapmıştır.

Öte yandan Türkiye Gürcistan‘ın ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında da Rusya ve Azerbaycan’ın ardından üçüncü sırada gelmektedir. 2017’de bu ülkeden 216 milyon dolarlık dış alım gerçekleştirilmiştir.

Türkiye Gürcistan’a demir-çelik-plastik borular, temizlik malzemeleri, tıbbi ilaçlar ve demir inşaat aksamları ihraç ederken, Gürcistan’dan da kimyasal gübreler, demir-alaşımsız çelik ve örme mensucat ürünleri ithal ediyor.

500 TÜRK ŞİRKETİ 20 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLIYOR

Gürcistan kargo oranlarının yukarı doğru seyretmesini sağlayacak bir diğer veriye gelirsek… Dışişleri Bakanlığı verilerine göre halihazırda Gürcistan’da sermayesi 1 milyon doların üzerinde olan tam 27 Türk firması bulunuyor. Ayrıca ülkede KOBİ niteliğinde yaklaşık 500 Türk şirketi faaliyet gösterirken, Türk firmaları 20 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Gürcistan’da bugüne kadar, Türk müteahhitlik firmaları tarafından yaklaşık 3,5 milyar dolarlık 197 proje üstlenilirken, Türk firmaları enerji santrali, turistik tesis, konut, karayolu inşası gibi alanlarda yoğunlaşmışlardır.

TÜRK YATIRIMCILARININ FAALİYETLERİ

T.C Batum Başkonsolosluğu’nun verdiği bilgiye göre Gürcistan’daki
önemli Türk yatırımları arasında Tiflis ve Batum havaalanları, Paravani hidroelektrik ve Gardabani termik santralleri, Batum Uluslararası Üniversite Hastanesi, Tiflis yakınlarındaki Natakhtari bira ve meşrubat fabrikası, yine Tiflis yakınlarında şişe fabrikası ile Batum’daki beş yıldızlı oteller bulunmaktadır.

Gürcistan istatistik Kurumu Geostat’ın verilerine göre, Türkiye’nin 2017 yılında Gürcistan’da gerçekleştirdiği yatırımlar bir önceki yılın aynı dönemine göre % 36 oranında artış göstererek 279 milyon dolar olmuştur. Geostat’ın verilerine göre, 2006-2017 yılları arasında Gürcistan’a toplam 16,1 milyar dolar doğrudan yabancı yatırımın 1.4 milyar dolarlık kısmı Türkiye tarafından yapılmıştır.

TURİZM RAKAMLARI DA YÜKSELİŞTE

Diğer taraftan iki ülke arasındaki turizm hareketliliği de her geçen gün artmaktadır. 2012 yılında yaklaşık 1,4 milyon Gürcistan vatandaşı Türkiye’yi ziyaret ederken bu sayı 2017’ de 2 milyon 438 bin 730 kişiye yükselmiştir. Gürcistan Ulusal Turizm İdaresi verilerine göre 2017 yılında Gürcistan’ı 7,9 milyon yabancı turist ziyaret etmiş, en çok ziyaretçinin geldiği ülkeler ise  Ermenistan, Azerbaycan, Türkiye ve Rusya olmuştur.

GÜRCİSTAN KARGODA DİKKAT EDİLECEKLER

Gürcistan’a ihracat yaparken de kargo gönderirken de uyulması gereken mevzuat hükümlerinin olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye’deki bir noktadan Gürcistan’daki herhangi bir adrese, ya da Gürcistan’dan  Türkiye’deki bir noktaya kargo göndermek isteyenlerin söz konusu ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına, gümrük tarifelerine uyması mutlaka uyması gerekiyor.

GÜRCİSTAN KARGO TAKİBİ NASIL YAPILIR?

Gürcistan kargo takibi yapmak için gerekli tek veri, paketinizin kargo şirketine teslim edildiği sırada verilen kargo takip numarası. Bu numarayı kargo şirketinin internet sitesinde yer alan “Kargo takip aracına” yazmanız kargo takip için yeterli olacaktır. Barkod numarasını yazdıktan sonra “takip” butonuna bastığınızda saniyeler içinde kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

TÜRK TİCARET KANUNU’NA AYKIRI ÜRÜN GÖNDERİLEMEZ

Gürcistan kargoda ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri kargo gönderilerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğu da göz önünde bulundurmalıdır.

Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun yasakladığı hiçbir ürün kargo ile gönderilemez, yanıcı ve yakıcı gönderiler de kati surette işleme alınmaz.

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

NumunemKolay.com yurtdışı kargolarınızı DHL, FEDEX, UPS, TNT ile çözü ortaklığı yaparak hızlı ve güvenli bir şekilde taşıtmaktadır.

GÜRCİSTAN’A İHTİYACA UYGUN HAVA KARGO

Gürcistan’a kargoda hava limanından havalimanına, havalimanından adrese, adresten hava limanına ve adresten adrese yapılan kargo gönderimleri tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda gerçekleşmektedir.

İstanbul’dan Tiflis’e ya da İzmir’den Batum’a acil olarak gitmesi gereken bir uluslararası kargo için farklı rotalar çizilirken, Gori’den Antalya’ya gelecek bir hava kargo için daha farklı bir kargo hizmeti verilebilir.

NumunemKolay bu saydığımız tüm gönderi seçeneklerinde profesyonel bir yol izleyerek, tam zamanında teslimatlar gerçekleştirmektedir. Müşterilerin tüm normal ve acil nitelikli gönderi ihtiyaçlarına çözüm üreten firmamız, uçak kargo gönderilerini de sonuç odaklı bir şekilde tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda ve ekonomik fiyatlarla yapmaktadır.

2 İŞ GÜNÜNDE GÜRCİSTAN KARGO

Türkiye’den Gürcistan’a gönderilecek kargoda maksimum 2 iş günü teslimat süresi veriliyor İstanbul’dan Tiflis’e gönderilen hava kargo ile gönderilen bir evrak 2 gün içinde alıcısının eline ulaştırılıyor.

GÜRCİSTAN KARGO ÜCRETLERİ

Gürcistan’a kargo ücretlerine gelirsek;

Türkiye’den 2 iş gününde Gürcistan’a;

  • 1 kg: 44 Euro
  • 10 kg: 177.10 Euro
  • 20 kg: 259.60 Euro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp