Afganistan Kargo İşlemleri | NumunemKolay

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Afganistan Kargo İşlemleri | NumunemKolay

Afganistan Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

Afganistan kargo işlemleri, ülkenin savaş sonrasında altyapısını büyük oranda Türk müteahitlerinin yapması ve hali hazırda ülkede 127 Türk firmasının bulunması açısından önemlidir. Türkiye’den yaklaşık 4 bin kilometre uzaklıktaki Ülkede karayollarını hala tehlikeli olması nedeniyle “Afganistan’a nasıl kargo gönderilir” sorusunun yanıtı da aranmaktadır.

Yazımızda bu sorunun yanı sıra;

 • Türkiye’den Afganistan’a nasıl kargo gönderilir?
 • Afganistan kargo fiyatlarını hangi seviyededir?
 • Afganistan’a gönderilen bir paket, kaç günde varış adresinde olur?
 • Afganistan’dan Türkiye’ye kargo ücretleri ne kadardır?

Afganistan kargo takibi nasıl yapılır? sorularının yanıtlarını bu yazıda vermeye çalışacağız. Afganistan kargo işlemleri öncelikle ticari ilişkilere göre şekillendiği için ikili ticari ilişkileri mercek altına alacağız.

AFGANİSTAN- TÜRKİYE EKONOMİK İLİŞKİLERİ

Türkiye’den yaklaşık 4 bin kilometre uzaklıkta olan Afganistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler hayli sınırlı. 2018 yılında 145 milyon dolarlık ihracat yapılan ülkeye 2019’un ilk 3 ayında da yaklaşık 30 milyon dolarlık dış satım yapılmış. İhracatın artması Afganistan kargo rakamlarının da artmasını sağlayacaktır.

Dokunmuş halılar ve yer kaplamaları; ilaçlar; mücevherat; temizlik kağıtları; demir-çelik inşaat aksamı;  kuş ve kümes hayvanlarının kabuklu yumurtaları; unlu mamuller; elektrik transformatörleri; çeşitli gıda müstahzarları ve plastikten çubuk ve profiller Türkiye’nin Afganistan’a olan ihracatında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle yükte hafif pahada ağır mücevheratın Afganistan kargo ile taşınması daha verimli sonuçlar verecektir.

Öte yandan Afganistan’da 127 Türk firması faaliyet göstermektedir. Türk firmaları müteahhitlik alanında yabancı yatırımcılar arasında birinci sırada yer almaktadır. Bu firmaların yüzde 90’ı inşaat ve müteahhitlik sektörlerinde çalışmaktadır. Bu firmalar 2003-2016 yılları arasında yaklaşık 6 milyar Doları tutarında 627 proje gerçekleştirmişlerdir.

Bu ekonomik ilişkiler ve ülkenin Türkiye’den yaklaşık 4 bin kilometre uzakta olması Afganistan uçak kargo trafiğinin artması beklentisini doğurmaktadır. Ayrıca karayolunda yaşanan güvenlik sorunu hem ulaşımın hem taşımacılığın yönünü havaya çevirmiştir.  

AFGANİSTAN’A KARGO GÖNDERİMİ NASIL YAPILIR?

Afganistan’a  kargo gönderimi, TNT, FEDEX, UPS veya DHL gibi global kargo firmalarından, ya da yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin NumunemKolay’dan hizmet alarak en uygun fiyatlarla yapılabilir. 

NumunemKolay’ın internet sitesine girdiğinizde karşınıza çıkan ana sayfada Afganistan işlemlerini yapmak oldukça kolay.

Kargonun gideceği ülke olarak Afganistan’ı seçip, kilogram bilgisini de net olarak verdiğinizde sıra kargonun ücretini öğrenmeye gelir.

AFGANİSTAN KARGO HESAPLAMA ARACI

Afganistan kargo hesaplaması yapmak fiyat hesaplama araçları kullanıldığında kolay bir işlem. Hesaplama yapılırken, gönderinin gerçek ağırlığı ya da hacimsel ağırlığı göz önüne alınır. 

Bu işlem sonunda  kargonun ne kadar bir ücret karşılığı Afganistan’a  ulaşacağı ortaya çıkar.

Desi hesaplaması;

EN X BOYX YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir. Bu işlem sonunda daha büyük olan değer hesaplamada kullanılır. Bu nedenle kargo paketleme sırasında olabildiğince küçük paket kullanmak göndericinin lehine olacaktır.

AFGANİSTAN FİYAT HESAPLAMA

Afganistan kargo fiyatları nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını bulmak için NumunemKolay’ın hesaplama aracını kullanacağız. 

NumunemKolay’ın anasayfasına geldiğinizde ekranınıza gelen “Hemen fiyat al” butonuna bastığınızda yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne yönlendirilirsiniz. Burada kargonuzun gideceği ülke olarak Afganistan’ı işaretledikten sonra, kargonuzun kilo bilgisini vermelisiniz. Böylece gönderinizin Kabil’e ne kadar bir ücret karşılığı gönderileceğini anında öğrenirsiniz.

AFGANİSTAN KARGO FİYATLARI

Afganistan kargo şirketleri arasında en uygun fiyatı veren NumunemKolay ile 5 kg, 10 ve 20 kg’lık Türkiye Afganistan gönderim ücreti aşağıdaki gibidir:

 • 5 kg: 102.30 Euro
 • 10 kg:177.10 Euro
 • 20 kg: 259.60 Euro.

 Afganistan’dan  Türkiye’ye kargo ücretleri de aynı hesaplama aracını kullanılarak de hesaplanabilir. Burada sadece kargo “Getirt” seçeneğini işaretlemek gerekiyor.

 • 5 kg: 201.30 Euro
 • 10 kg: 354.20 Euro
 • 20 kg: 572 Euro

Afganistan Türkiye arası kargo fiyatları, Türkiye’den yapılan gönderimlere oranla biraz daha yüksek seviyede seyretmektedir. Öte yandan Afganistan  ülke şartları gereği ek ücretlerin söz konusu olabileceği ülkeler arasındadır. Ek ücretler pek çok başka kritere ek olarak savaş, kaos, terör olaylarının yaşandığı ülkeler için geçerli olmaktadır.

TÜRKİYE’DEN AFGANİSTAN’A KARGO TESLİMAT SÜRESİ

Kuryemiz paketinizi aldıktan sonra pazar günü hariç her akşam yapılan uçuşlarla gönderinizi yola çıkarıyoruz. Afganistan’a ortalama 3 iş gününde teslimat yapılabiliyor.

Afganistan Türkiye kargo süresi de bu ülkeden kalkan uçak seferlerinin sıklığına göre değişmektedir.

AFGANİSTAN PTT KARGO

Afganistan PTT kargo kullanılarak ulaşılabilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle PTT kargo Afganistan fiyatlarını öğrenmek de faydalı olacaktır.

PTT yurtdışı kargo hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Afganistan’a 1 kg, 10 kg ve 20 kiloluk bir PTT uluslararası kargo  göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun PTT kargo Afganistan fiyatını hesaplayalım.

 • 1 kg: 365 TL
 • 10 kg: 982 TL
 • 20 kg: 1762 TL

PTT kargo Afganistan için 8 ile 12 gün arasında teslimat süresi vermektedir.

AFGANİSTAN KARGO TAKİBİ

Kargo takibi ile paketinizi an be an takip ederek dolaşıma çıktığı anı, kargo şirketinin şubesine gidiş anını ve teslim edildiği anı kontrol edebilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen kargo takip size bu işlem için gereken tek bilgi. Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne takip numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

Kargonuzu PTT ile gönderdiyseniz bu sefer Afganistan PTT kargo takip  yapmalısınız. Bunu için de PTT’nin internet sitesinde kargo takip bölümüne barkod numarasını yazmalısınız. Böylece PTT yurtdışı kargo takip Afganistan için anında hemen sonuç alabilirsiniz.

AFGANİSTAN’A NUMUNEMKOLAY İLE EN UCUZ KARGO

Afganistan’a en ucuz kargo gönderimi için gelmeniz gereken adres ise NumunemKolay. İsterseniz İstanbul’dan Afganistan’a kargo gönderin, isterseniz diğer şehirlerden gönderileriniz olsun şirketimiz bütün ihtiyaçlarınız için iş başında.

DHL, UPS, TNT ve FEDEX ile çözüm ortaklığı yapan NumunemKolay en uygun DHL Afganistan kargo ücreti ile gönderim yapabilmenizi sağlarken, UPS Afganistan ücretleri de piyasanın en düşük kargo ücretleri arasında yer almaktadır.

Afganistan’a en hızlı kargo gönderimini en ucuz kargo ücreti ile gerçekleştirmek için sizin yapmanız gereken tek şey NumunemKolay’a gelmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp