Avusturya Kargo | Avusturya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Avusturya Kargo | Avusturya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

Avusturya Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

Avusturya Kargo İşlemlerini İhracat ve İthalat Artırıyor

Avusturya kargo işlemleri Türkiye ile bu ülke arasında siyasetin olumsuz etkilerine rağmen, ivmesini kaybetmeyen dış ticaret ilişkileri ekseninde, gelişmeye açık bir şekilde deva etmektedir. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulmasından yaklaşık 160 yıl sonra başlayan ve iki Viyana kuşatması ile önemli derecede sekteye uğratan ikili ilişkiler bu ülkenin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı söylemleri nedeni ile de dönem dönem kopma noktasına gelmiştir.

Adım Adım Avusturya Uçak Kargo İşlemleri

Avusturya uçak kargo gönderimi ihtiyacınız doğduysa öncelikle hangi firma ile gönderi işlemi yapacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra gönderinizi doğru bir şekilde paketleyip çağırdığınız kuryeye paketinizi teslim edince size kolinizin varış adresine ulaşmasını beklemekten başka bir şey kalmıyor.

Eğer Express gönderiyi seçtiyseniz koliniz 24 saat içinde Avusturya’da olabilir.

Bu aşamadan global kargo şirketleri TNT, UPS, FEDEX ve DHL ile çözüm partnerliği yapan www. numunemkolay.com, bu firmaların servislerini kullanarak dünyanın dört bir yanına gönderim yapmanızı sağlıyor. Numunemkolay Avusturya ile birlikte +219 ülkeye yapacağınız paket gönderme işlemleriniz için bir “tık” uzağınızda. En ucuz ve güvenli yurtdışı kargo için bize gelin, sonrasını düşünmeyin.

İhracatta Hedef Pazar Avusturya

Ancak her şeye rağmen Türkiye – Avusturya ticari ilişkileri çok da yara almadan devam etmektedir. Avusturya her ne kadar Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 20 ülke arasında olmasa da, yüksek gelir düzeyi ve nitelikli ürün talebi ile hedef pazarlardan biridir. Bu nedenle Avusturya uçak kargo rakamları da dış satım ve dış alıma bağlı olarak gelişme yolundadır.

Bu yazımızda Avusturya uçak kargo rakamlarını etkileyen faktörleri, Avusturya’dan Türkiye’ye kargo işlemlerini, Türkiye’den Avusturya’ya gönderilecek paketlerin fiyatlarını, Avusturya kargo şirketleri tarafından verilen hizmetleri, ortalama teslimat sürelerini detayları ile inceleyeceğiz. Buyurun hep birlikte okuyalım.

Avusturya’ya İhracatta Ufak Artışlar Yaşanıyor

Yukarıda da söz ettik Avusturya Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 20 ülke arasında yer almıyor, ama dış satımda yaşanan ufak kıpırdanmalar gelecek için hayli umut verici. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye 2018 yılında, kapılarını hayli zorladığımız ama fethetmekte başarılı olamadığımız Avusturya’ya 2017’ye kıyasla, yüzde 4.21 artışla 1.1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. En çok satışı yapılan ürünler de giyim eşyası ve motorlu yolcu taşıtları olmuştur.

İhracatta yaşanan bu ufak kıpırdanışlar Avusturya’ya kargo trafiğinin de dış satıma bağlı olarak, ağır ama emin adımlarla artacağına bir işaret olarak kabul ediliyor.

Avusturya’dan İthalat da Artıyor 

Yapılan dış alımlar ise Avusturya’dan Türkiye’ye kargo rakamlarını yükseltecek en büyük unsur olarak karşımıza çıkıyor.

2017/2018 yılları karşılaştırmasında ithalatta ufak bir artış göze yaşanmış ve ithalatımız % 1,49’luk artışla 1,5 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. İkili ticaret hacmi ise 2.6 milyar seviyesine çıkmıştır.

Hali hazırda sınır kapılarında yaşanan uzun beklemeler, belge sayılarının düşmesi, AB ülkelerinin kendi standartları gibi nedenlerle karayolu taşımalarına göre hayli avantajlı duruma gelen Avusturya hava kargo, hem ihracat ithalat işlemlerinde de geçmişe göre daha fazla kullanılmaktadır.

Türkiye’deki Avusturya Yatırımlarının Uçak Kargoya Etkisi

Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçiliği verilerine göre Avusturya, 2002-2018 tarihleri arasında ülkemizde gerçekleştirmiş olduğu yaklaşık 10 milyar 533 milyon dolarlık uluslararası doğrudan yatırım ile en çok doğrudan yatırım yapan üçüncü ülke konumundadır.

Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre ise 31 Aralık 2018 itibariyle Türkiye’de bulunan Avusturya ortaklı veya sermayeli firma sayısı 917’dir. En büyük yatırımlar enerji ile finans sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler tarafından yapılırken, bunların başında Bank Austria gelmektedir. Ayrıca, Prinzhorn, Greiner Packaging, Mondi, Doka, AVL List ve Palfinger gibi önemli Avusturyalı şirketler de ülkemizde iş yapmaktadırlar.

Türkiye’de yatırım yapan bu şirketler ülkelerine gönderim yapmak istediklerinde hem hız hem de güvenlik nedeniyle tercihlerini Avusturya uçak kargo hizmetlerinden yana kullanacaklardır.

Avusturya’daki Türk Yatırımları

Avusturya’ya kargo işlemlerini yukarıya doğru çıkaracak bir diğer etken de bu ülkedeki Türk yatırımları olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yaşayan Türkler 6 bin 400 işletmenin sahibi ve yaklaşık 10 bin kişiye de istihdam sağlamaktadırlar. 2002-2019 Mart döneminde Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından, Türk Marşı’nın bestecisi Mozart’ın ülkesine yapılan yatırım miktarı 493 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılı Ocak-Mart döneminde ülkemizden Avusturya’ya 9 milyon dolar yatırım yapılmıştır. Türk girişimciler burada ağırlıklı olarak perakende  lokantacılık, inşaat ve cep telefonu satıcılığı gibi sektörlerde faaliyet göstermektedirler.

Ayrıca Türkiye’nin Avusturya’da doğrudan yatırım yapmış yaklaşık 30 firması bulunuyor. Avusturya’daki doğrudan Türk yatırımları 800 milyon dolara ulaşırken Arçelik, Beko markasıyla beyaz eşya ile elektrikli ev eşyaları pazarında bir süredir faaliyet gösteriyor. Arçelik ayrıca, Avusturya’nın sektördeki en eski markalarından olan ElektraBregenz markasını da satın almıştır.

Öte yandan Viyana Borsası tarafından 4 Eylül 2018 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Türk kökenli iş adamı Atilla Doğudan’a ait Viyana merkezli catering şirketi “Do&Co” 24 Eylül 2018 tarihinden itibaren Avusturya borsasında işlem gören en büyük 20 şirketin yer aldığı “ATX öncü gösterge endeksine” dâhil olmuştur.

Sadece bu bilgiler bile Avusturya kargo işlemlerinin yakın bir zamanda  yukarıya doğru bir seyir izleyeceğini açıkça göstermektedir.

Avusturya Kargo Fiyatları

Türkiye Avusturya kargo fiyatları konusuna geldiğimizde Türkiye’ye yakın AB ülkelerine yapılan gönderimdeki ücretlerle karşılaşıyoruz.

Avusturya kargo ücretleri hesaplamasını en ucuz yurtdışı gönderi fiyatlarına sahip olan www.numunemkolay.com’un hesaplama sayfasında hesaplayacağız. Bu hesaplama sonucuna göre 1-10-20 kilogramlık Avusturya kargo ücretleri aşağıdaki gibidir.

  • 1 kg: 34.10 Euro
  • 10 kg:122,10 Euro
  • 20 kg:178.20 Euro

Türkiye’den Avusturya’ya yapılacak gönderimlerde bu fiyatlar söz konusu olurken Avusturya’dan Türkiye’ye kargo ücretleri ise şöyle:

  • 1 kg: 49.50 Euro
  • 10 kg:162.80 Euro
  • 20 kg:247.50 Euro

Avusturya kargo şirketleri bu ülkeye yapılacak gönderiler için ortalama 1 iş gününde teslimat sözü vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir