Gtip Sorgulama 2020 | NumunemKolay

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Gtip Sorgulama 2020 | NumunemKolay

GTİP SORGULAMA

GTİP sorgulama, uluslararası ticaretin olmazsa olmaz işlemlerinden biridir. Yapılacak sorgulama ileuluslararası ticarete konu olan ürünlerin sistematik numarası öğrenilir ve işlemler bu bilgiyle göre devam ettirilir.

Bu yazıda GTİP nedir, dünyada neyi ifade eder, olmazsa ne olur gibi sorulara cevap vereceğiz.

GTİP NEDİR?

GTİP nedir sorusunun cevabı bir gümrük terimi olmasının yanı sıra “Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu”nun kısaltmasıdır.

Türkiye’de de GTİP Gümrük tarife cetvelinde 12’li koda verilen isimdir. GTİP sorgulama bu 12’li kodu bulma işlemine verilen isimdir.

Tüm dünyada, her ülkenin tarife cetvelinin esasını Armonize Sistem oluşturmaktadır. Resmi adı Armonize Mal Tanımı ve Kodlama Sistemi (The Harmonized Commodity Descriptionand Coding Systems) olan Armonize Sistem, uluslararası ticarete konu olan tüm mallar için kullanılan uluslararası bir ticari sınıflandırma sistemidir. Armonize Sistem’de ticarete konu tüm ürünler belirli bir mantık ve sistematik çerçevesinde sınıflandırılmıştır.

Uluslararası düzeyde Armonize Sistem ile ilgili düzenlemeleri Dünya Gümrük Örgütü yaparken, Türkiye’de tarife cetveli ile ilgili sorumlu kurum Ticaret Bakanlığı’na bağlı Gümrükler Genel Müdürlüğü’dür.

GTİP NE İŞE YARAR?

GTİP ürünlerin bir nevi kimliği olarak adlandırılabilir. Ürünler gümrüklerde GTİP numarasına göre işlem görür. Her bir eşya/eşya grubu için bir GTİP kodu bulunmaktadır.  İhracat ve ithalat yapabilmek için GTİP numarasına ihtiyaç vardır.

GTİP nedir sorusunun yanıtını daha detaylı olarak verelim:

Gümrük Tarife Cetveli 21 bölüm ve 96 fasıldan oluşmaktadır. Fasıllar 2’li kodlara, her bir fasıl 4’lü kod olan pozisyonlara ve her bir pozisyon ise 6’lı kod olan alt pozisyonlara ayrılmıştır. Her ülkenin tarife cetvelindeki 2’li, 4’lü ve 6’lı kodları tüm dünyada aynıdır. Yani bu kodlar tüm dünyada aynı ürünü anlatır. Örneğin 0808.10 GTİP kodu elmayı, 0409.00 ise tabii balı, 071120 GTİP kodu ise zeytini ifade eder. GTİP sorgulama ile gümrük işlemlerindeki kimlik numarası da denebilecek numaraya ulaşmak istenmektedir.

HER ÜLKE FARKLI GTİP SİSTEMİ UYGULUYOR  

Armonize Sistem’de 6’lı koddan sonraki bölümleri, ülkeler kendi ihtiyaçlarına göre detaylandırıyor. Böylece detaylı istatistik alınabiliyor ve gümrük vergileri ürün bazında uygulanabiliyor.

Türkiye’de ürünler en detaylı şekliyle 12’li kodla sınıflandırılıyor. Türkiye, Avrupa Birliği ile ortak Gümrük Birliği’ne sahip olduğu için, Türkiye’nin 8’li kodları ve ürün grupları Avrupa Birliği ülkeleri ile yüzde yüz aynıdır. ABD, AB, Güney Kore, Kanada ve Çin’de ürünler en detay bazda 10 haneli kodla; Japonya ve Moldova’da 9 haneli kodla; Hindistan’da ise 8 haneli kodla sınıflandırılıyor.

Bu nedenle, Türkiye’de gümrük vergileri 12’li bazda belirlenmektedir. Tarife cetvelinde, 12’li kod olan GTİP, ülkemizde ürünlerin en detay bazda sınıflandırıldığı, ürünlerin gümrük vergilerinin uygulandığı ve istatistiksel amaçlarla kullanılan koddur.

GTİP’in,

  • İlk 4 rakam eşyanın pozisyon numarasını,
  • İlk 6 rakam Dünya Gümrük Örgütü’ne üye tüm ülkelerce kullanılan Armonize Sistem kodunu,
  • 7-8 inci rakamlar Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılan kodunu,
  • 9-10 uncu rakamlar farklı vergi uygulamaları nedeniyle açılan pozisyonları gösteren kodları,
  • 11-12 inci rakamlar ise Gümrük Tarife İstatistik (GTİP ) kodlarını ifade etmektedir.

GTİP kodları uluslararası ticari işlemleri hayli kolaylaştıran bir bilgidir.

GTİP SORGULAMA 2020 NASIL YAPILIR?

GTİP kodu 081010 olan çilek için arama yapacağınızda bu kodu arama ekranına yazdığınızda karşınıza taze çilek gelecektir. 060290 yazdığınızda ise sebze ve çilek fideleri aşılı veya aşısız ile ilgili bilgiler ekranınızda olacaktır.

GTİP sorgulama nasıl yapılır sorusuna da detaylı bir cevap vermek gerekir. gönderim yapılacak ürün/ürünlerin kimlik numarasını bulma işlemi olarak tanımlanacak GTİP numarasını öğrenmek için atılacak ilk adım GTİP sorgulama sayfasındaki aranan ürünün adını yazmaktır. Örneğin “Elma” yazdıktan sonra sorgula butonuna bastığınızda karşınıza elma ile ilgili tüm sonuçlar gelecektir.

GTİP sorgulama 2020 aranan kod kısmına ürün kodu girerek de yapılabilecek bir işlemdir.

GTİP tip kodu 071320 olan nohut için arama yapacağınızda ise bu kodu arama ekranına yazdığınızda karşınıza nohut ve nohut çeşitleri gelecektir. 070820 yazdığınızda ise fasulye ile ilgili bilgiler ekranınızda olacaktır.

ÜCRETSİZ GTİP SORGULAMA

Ücretsiz GTİP sorgulama için başvurabileceğiniz pek çok adres var.  Öncelikle ücretsiz GTİP sorgulama için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin internet sitesinden faydalanılabilir. Ayrıca Türkiye’deki ihracatçı birlikleri hemen hepsi aynı hizmeti ücretsiz olarak vermektedir.

GTİP sorgulama işlemini buradan yapabilirsiniz.

GTİP sorgulama nasıl yapılır sorusunun yanıtını bulduktan sonra uluslararası ticaret işlemleriniz daha kolay ve hızlı hale gelecektir.

Türk Gümrük tarife cetvelinin tamamını Ticaret Bakanlığı’nın internet sayfasından da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp