Kargo Paketleme Nasıl Yapılır? 2020 Rehberi

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Kargo Paketleme Nasıl Yapılır? 2020 Rehberi

KARGO PAKETLEME MALZEMELERİ

Kargo paketleme malzemeleri doğru kullanıldığı takdirde uluslararası yolculuğa çıkmış olan gönderinin hasar almadan yerine ulaşmasını sağlar. Kargo doğru paketlendiyse, varış adresine sağlam bir şekilde ulaşır ama paketleme yanlış yapıldıysa başına her şey gelebilir. Kırılabilecek bir malzeme varsa kırılır, sıvı bir gönderi varsa dökülür,  ya da hiç akla gelmeyecek bir hasar alır. Öte yandan doğru paketlenme kargo ücreti üzerinde de doğrudan etkili bir konudur.

Bu riskler en doğru paketleme ile minimize edilir ki, bu yazımızın konusu da bu. Gelin birlikte doğru kargo paketlemesi için dikkat edilmesi gerekenlere göz atalım.

KARGO PAKETLEME MALZEMELERİ NELERDİR?

Kargo paketleme malzemeleri dediğimizde uzun bir listeden söz ediyoruz. Koliler, koli bantları, hava yastıkları, hava kanallı ambalaj malzemeleri, kabarcıklı ambalaj malzemeleri, dolgu köpüğü ve hatta bazı durumlarda kağıtlar. Bu malzemelerin hepsinin özellikleri farklıdır ve hepsi farklı amaçlar için kullanılırlar. Ancak hepsinin ortak özelliği gönderinin hasarsız bir şekilde varış adresinde olmasını sağlamaktır.

Bu malzemeler içinde en çok kullanılanlar koliler ve zarflardır. Zarflar ağırlıklı olarak evrak gönderiminde kullanılırlar. Koli ise akla gelebilecek her gönderi için kullanılır. Koliye kırılır malzeme de konur, gıda da, şişe içindeki zeytinyağı da, tekstil ürünü de, tıbbi malzeme ya da elektronik ürün de… Tabi bu dediğimiz doğru paketleme yapılırsa geçerlidir.

KARGO NASIL PAKETLENİR?

Kargo nasıl paketlenir? sorusunun cevabına gelirsek… Aslında bu sorunun cevabı gönderinin türüne göre değişkenlik gösterir. Gönderi kırılabilir kargo ise ona göre kargo paketleme malzemesi kullanılır ve paketleme yapılır. Boşluk doldurma özelliği olan hava kanallı ambalaj malzemesi ile koli içi doldurulur ve taşıma sırasında kırılabilir kargonun zarar görmesi engellenir. Ya da dökülebilecek bir malzeme ise ona göre paketleme yapılır.

Gıda kargo söz konusu ise gıdanın ezilmeden, çürümeden varış noktasına ulaşmasını amaçlayan kargo paketleme malzemeleri kullanılmalıdır. Gıda kargo ile sebze ve meyve gönderilecekse farklı büyüklük ve şekilde, tahta kasa veya sandıklar, oluklu oluksuz karton kutular, file çuvallar, plastik kasalar ve polietilen torbalar, viyoller kullanılabilir.

Bu yazıda genel olarak paketleme kurallarından söz edeceğiz.

KARGO PAKETLEME KURALLARI

  • Kargonun paketlenmesi sırasında dikkat edilecek ilk nokta gönderinin içine konulacağı kutunun gönderinin boyutlarına uygun olmasıdır. Çok büyük bir kutu kullanılırsa, kolinin içi de dolgu malzemeleri ile desteklenmezse, ürün yolculuk sırasında kutunun içinde hareket eder. Bu da gönderinin hasar almasına neden olur.
  • Kullanılan koli gönderinin ağırlığını taşıyabilecek dayanıklılıkta olmalı. Bu dayanıklılık sağlanmazsa kolinin tabanı çıkabilir ve içindekiler dağılabilir.
  • Daha önceden kullanılmış yıpranmış koliler kullanılmamalı, olabildiğince karton oluklu kutular seçilmelidir.
  • Yüksek kaliteli kargo paketleme malzemeleri kullanılmalı, ucuz diye kalitesiz ürün tercih edilmemelidir. Ucuz diye alınan ince bir koli, çok değerli bir gönderinin tuz buz olmasına neden olabilir.
  • Birden fazla koli gönderiliyorsa koliler birbirine bağlanmamalı, her kutunun kendi etiketi olmalıdır.

Ayrıca kesici ve sivri nesneler için ekstra önlemler alınmalı, kenarları emniyetli bir şekilde sabit, ağır kartonlarla kapatılmalıdır. Tozlar ve ince taneler sağlam plastik torbalara yerleştirilerek, sıkıca kapatılmalı ve sert bir elyaf karton kutu içinde paketlenmelidir.

Sıvılar sızdırmaz kaplarda, strafor gibi güçlü, hafif bir iç malzeme ile paketlenmiş ve plastik bir torba ile kapatılmalıdır ki yolculuk sırasında akmasınlar. Yarı sıvılar veya yağlı ve güçlü kokulu maddeler yapışkan bantla kapatılmalı ve grese dayanıklı kağıda sarılarak yolculuğa hazırlanmalıdır.

KOLİ EBATLARI

Koli ebatları, doğru paketleme konusunda dikkat edilmesi gereken ilk faktördür. Uygun ebatlı koli kullanımı sayesinde gönderi güvenli bir yolculuk yapar.

Yurtdışı kargonun paketlenmesi için kolilerde farklı farklı ebatlar vardır. Bu farklı ebatlar içinden gönderinin niteliğine en uygun koli ebadını seçerek,  paketleme yapıp, güvenli bir gönderim yapılabilir.

İhtiyaca göre 70x50x50, 60x40x40, 50x35x35, 50x40x40,40x30x30  ebatlı kolilerden herhangi biri seçilebilir.

KARGO PAKETLEME MALZEMELERİ GÖNDERİ FİYATI İLİŞKİSİ

Kargo paketleme malzemeleri kullanılarak yapılan doğru bir paketleme, gönderinin maliyeti üzerinde de etkilidir.

Önlem alma amaçlı olarak kullanılan dolgu malzemelerinin fazla kullanılması ağırlığı artıracaktır. Bu da kargo ücretini artırır. Çok büyük seçilen koli ise hacimsel ağırlığı artırarak fiyatı yükseltecektir.

Bu noktada kargoyu gönderen kişiye düşen en önemli görev, gönderinin zarar görmemesi için tüm önlemleri alarak paketleme yapmak, ama fiyatın yükselmesinin de önüne geçmektir.

Bu nedenle konunun uzmanlarından destek almak faydalı olacaktır. Sektör profesyonelleri, paketleme malzemelerini orantılı kullanarak gönderiyi güvene alacaklardır. Aynı zamanda da maliyetin yükselmesinin önüne de doğru malzeme kullanarak geçeceklerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp