Makedonya Kargo | Makedonya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Makedonya Kargo | Makedonya’ya En Ucuz Uçak Kargo Fiyatı

Makedonya Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

MAKEDONYA KARGO İŞLEMLERİ

Makedonya kargo işlemleri ve soruların yanıtları bu yazımızda mevcut.

  • Makedonya kargo nasıl gönderilir?
  • Yurtdışı hava kargo ile gönderilen paket Makedonya’ya kaç günde ulaşır?
  • Makedonya’ya 10 kg’lık bir paket için ne kadar kargo ücreti ödenir?
  • Makedonya ile yapılacak ticarette hava kargo kullanımı mı daha verimli sonuç ortaya çıkarır yoksa farklı bir yol mu seçilmelidir?

MAKEDONYA KARGO POTANSİYELİ

Bu yazımızda ülkesindeki sınırlı üretim alanları nedeniyle ithalata bağımlı bir ülke olan Makedonya ya da yeni adıyla Kuzey Makedonya kargo potansiyelini inceleyeceğiz. Özellikle iki ülke arasında her geçen yıl artan ticari ilişkiler Türkiye ile Makedonya arasındaki hava kargo potansiyelinin geleceğine dair ipuçlarını vermesi açısından önem taşıyor.

Eski Yugoslavya’nın bir parçasıyken, 1991 yılında Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Makedonya’yı siyasal anlamda tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştu. Bu siyasi hareket Türkiye ile Makedonya arasındaki ticari ilişkilerin her zaman hareketli olmasını sağladı. Bu artan ticari ilişkiler de Makedonya hava kargo potansiyelinin günden güne artmasını sağlıyor.

Gelelim iki ülke arasındaki ticari ilişkilere…

MAKEDONYA KARGO ARTIŞINDA ETKİLİ OLACAK  KESİMLER

Makedonya nüfusunun resmi rakamlara göre %3.8, gerçekte ise %5 civarındaki kısmının Türk kökenli olması da önemli bir etken. Türkçe konuşan ve Türkiye ile ticaret ve yatırım ilişkileri kurmaya çok istekli olan bu nüfus Makedonya yurtdışı kargo artışında pay sahibi olacaktır.

Makedonya hava kargo trafiğini artırması olası son kesim ise Makedonya’dan Türkiye’ye gelen/gelecek turistler olabilir. Bu rakam da yıllara göre değişiklikler göstermektedir. 2015’de 167 bin 426 bin olan Makedon turist sayısı 2016’da 146 bine düşerken, 2017’de Makedon turist sayısı 172 bin 581 bine yükselmiştir.

Ayrıca 3 bin den fazla Türk genci de yükseköğrenimine Makedonya’da devam etmektedir.

MAKEDONYA’YA İHRACAT AZALIRKEN İTHALAT ARTIYOR

Türkiye ile Makedonya arasında ticari ilişkiler her zaman hareketlidir dedik ancak 2017 yılında ticaret hacmi 462 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken ihracatta yüzde 4.7 oranında bir düşüş yaşanmıştır. 2017 yılında Türkiye’nin Makedonya’ya dış satımı 360.3 milyon dolar olurken, ithalat bir önceki yıla göre % 22,5 artarak 101,1 milyon dolar düzeyine çıkmıştır.

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Makedonya’ya 2017 yılında en fazla ihraç edilen ürünler listesinde ilk sıralarda turunçgiller, tekstil, beyaz eşya, mobilya, metal ürünleri, ilaç yer almaktadır.

TÜRKİYE’NİN MAKEDONYA’DAN İTHALATI

Türkiye 2017 yılında Makedonya’dan en çok demir-çelik, sentetik dokuma, tuğla, metal ürünleri, ham deri, hurda ithalatı gerçekleştirmiştir.

Yakın gelecekte iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması öngörülmektedir.

TİCARETİN MAKEDONYA KARGO TRAFİĞİNE ETKİLERİ NASIL OLUR?

Hacmi geleneksel ihracat- ithalat yapılan ülkelere oranla düşük olsa da tarihsel bağlar nedeniyle Türkiye açısından önemi olan Makedonya’ya olan ticaret uluslararası hava kargo trafiğini de olumlu etkilemektedir. Her geçen gün daha fazla girişimci geleneksel taşıma şekillerinin yanı sıra tercihini Makedonya kargo yönünde kullanmaya başlamıştır.

MAKEDONYA’DAKİ TÜRK GİRİŞİMCİLER 

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Makedonya’da hali hazırda doğrudan yabancı sermaye yatırımı gerçekleştiren Türk şirketlerinin sayısı 100 civarında. Bu şirketler ağırlıklı olarak KOBİ niteliği taşısa da bugüne kadar Makedonya’ya yapılan Türk yatırımlarının toplam değeri yaklaşık 1,2 milyar dolardır.

Üsküp Büyükelçiliği’nin verilerine göre Makedonya’da yatırım yapan Türk firmaları arasında Cevahir, Halkbank, TAV, Sütaş, Ramstore, Yağyemezler Kumaşçılık, Haznedar, Limak, Acıbadem Hastanesi gibi büyük çaplı şirketler yer almaktadır.

Bu firmalar Makedonya kargo rakamlarının artışında etki etmeleri açısından büyük önem taşıyor.

Zira Türkiye’den Makedonya’ya acil ulaşması gereken bir ürün ya da evrakın yerine ulaşması için en kısa ve hızlı yol uluslararası hava kargodan geçiyor.

MAKEDONYA’YA ULAŞIM YOLLARI

Hem havayolu hem de karayolu ile ulaşılabilen Makedonya’ya uçakla 1 saat 25 dakika ile 1 saat 45 dakika arasında gidilebilirken; İstanbul ile Üsküp, Gostivar, Kalkandelen ve Ohri arasında günde 12 otobüs seferi mevcuttur. Yolculuk genellikle 12-13 saat sürmektedir.

ANKARA’DAN ÜSKÜP’E, OHRİ’DEN İSTANBUL’A YURTDIŞI KARGO

Türkiye’nin 81 ilinden Makedonya’nın her noktasına yurtdışı hava kargo ile gönderim yapılabilir. Başkent Üsküp’ten Türkiye’nin başkenti Ankara’ya ya da İstanbul’dan Ohri’ye herhangi bir gönderi, yurtdışı uçak kargo hizmeti ile kısa zamanda, güvenli bir şekilde ulaşabilir.

MAKEDONYA KARGODA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ NOKTA

Makedonya’ya ihracat yaparken de kargo gönderirken de uyulması gereken mevzuat hükümlerinin olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye’deki bir noktadan Makedonya’daki herhangi bir adrese, ya da Makedonya’dan Türkiye’deki bir noktaya kargo göndermek isteyenlerin söz konusu ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına, gümrük tarifelerine uyması gerekiyor.

TÜRK TİCARET KANUNU’NA DİKKAT

Makedonya’ya kargo için ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri kargo gönderilerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun yasakladığı hiçbir ürün kargo ile gönderilemez, yanıcı ve yakıcı gönderiler de kati surette işleme alınmaz.

MAKEDONYA KARGO TAKİBİ

Makedonya kargo gönderileri için gönderinin çıkış noktasından, son teslimatın gerçekleştirileceği adres noktasına kadar tüm gönderi hareketleri ve işlemleri online olarak takip edilebilir. Bunun için kargonun gönderildiği şirketin sayfasında bulunan “Kargo takip aracı” kullanılır.

Gönderi teslim edilirken verilen kargo takip numarasının yazılması bu işlem için yeterlidir.

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

NumunemKolay.com Makedonya kargolarınızı global çözüm ortakları DHL, FEDEX, UPS, TNT ile taşıtmaktadır.

MAKEDONYA YURTDIŞI KARGODA İSTEĞE BAĞLI TAŞIMA

Makedonya yurtdışı kargo hizmetinde hava limanından havalimanına, hava limanından adrese, adresten hava limanına ve adresten adrese yapılan kargo gönderimleri tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda gerçekleşmektedir.

NumunemKolay bu saydığımız tüm gönderi seçeneklerinde profesyonel bir yol izleyerek, tam zamanında teslimatlar gerçekleştirmektedir. Müşterilerinin tüm normal ve acil nitelikli gönderi ihtiyaçlarına çözüm üreten firmamız, bu ülkeye kargo gönderilerini de sonuç odaklı bir şekilde tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda ve ekonomik fiyatlarla yapmaktadır.

MAKEDONYA KARGO FİYATLARI VE TESLİMAT SÜRESİ

Türkiye’den Makedonya’ya gönderilecek bir kargonun, söz konusu ülkeye varış ve alıcısına teslim ediliş süresi ortalama 2 gündür.

Makedonya express kargo fiyatları;

  • 1 kg: 44 Euro
  • 10 kg: 177. 10 Euro
  • 20 kg: 259.60 Euro.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir