Yurtdışı Gönderi Hesaplama 2020 | Yurtdışına Gönderim Yaparken Nelere Dikkat etmek gerekir | NumunemKolay

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Yurtdışı Gönderi Hesaplama 2020 | Yurtdışına Gönderim Yaparken Nelere Dikkat etmek gerekir | NumunemKolay

Yurtdışı Gönderi Hesaplama 2020 | Yurtdışına Gönderim Yaparken Nelere Dikkat etmek gerekir?

Yurtdışı gönderi hesaplama, uluslararası kargo gönderimi sırasında en çok dikkat edilen konudur. Bu nedenledir ki, göndericiler bu konuda bilgi sahibi olmak isterler. Bu yazımızda;

 • Yurtdışı gönderi hesaplama yaparken nelere dikkat etmek gerekir?
 • Hacimsel ağırlık nedir?
 • Hacimsel ağırlık ve gümrük bedelleri maliyetleri nasıl etkiler?
 • Global kargo firmaları ile yurtdışı gönderim yaparken ne kadar ücret ödenir?
 • Daha az kargo ücreti ödemek için neler yapılmalıdır?
 • NumunemKolay ile en uygun fiyata gönderim nasıl yapılır? gibi sorulara ayrıntılı yanıtlar vereceğiz.

YURTDIŞI GÖNDERİ HESAPLAMA

Yurtdışı gönderi hesaplama pek çok öğeyi içeren bir uygulamadır. Çünkü yurtdışı gönderi fiyatları farklı faktörlerden etkilenmektedir.

Yurtdışı kargo gönderirken, varış ülkesi, bu ülkenin Türkiye’ye uzaklığı, düzenlenen uçak seferlerinin sıklığının yanı sıra gönderinin ağırlığı ve hacmi gönderim fiyatının belirlenmesinde etkili olan faktörlerdir. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında Türkiye’ye coğrafi olarak yakın Almanya ya da en uzak ülke Avustralya’ya yapılacak bir kargo gönderisinin fiyatı ortaya çıkar.

Gönderi hesaplama yapan kişi ya da kurumlar için gönderi fiyatını baştan bilmek göndereni kötü sürprizlerden koruduğu gibi,  işleri daha kolay hale getirecektir. Bunun için de yurt dışı gönderi hesaplama yolları konusunda az da olsa bilgi sahibi olmak gönderenlerin yararına olacaktır.

YURTDIŞI GÖNDERİ YAPACAKLARIN BAŞVURACAĞI YERLER

İster bireysel isterse de kurumsal olsun yurtdışına gönderim yapacak kişilerin bu hizmeti veren firmalara başvurması gerekmektedir. Yurtdışı gönderim yapan global kargo firmaları  DHL, TNT, UPS ve FEDEX’in yanı sıra Türkiye’de PTT  ile de yurtdışı kargo gönderilebilir.

İsterseniz hafif bir evrak, isterseniz 5 kilogramlık bir ihracat numunesi, isterseniz de 30 kilogramlık bir ihracat malı gönderecek olun yurtdışı gönderi hesaplama araçlarını kullanarak DHL, TNT, UPS, FEDEX veya PTT Kargo ile gönderim yapacağınızda cebinizden çıkacak kargo ücretini öğrenebilirisiniz.

YURTDIŞI GÖNDERİ HESAPLAMADA GÖZ ÖNÜNE ALINANLAR

Hangi firma olursa olsun yurtdışı gönderi hesaplama işleminde, kargo paketinin kilosu ve /veya gönderinin hacmi göz önüne alınır.

Ne kadar hafif bir gönderi söz konusu olursa o kadar düşük yurtdışı gönderi ücreti ile gönderim yapılır. Ya da ne kadar ağır bir paket gönderilirse yurtdışı gönderi ücreti de o derece yüksek olacaktır. Bu noktada göndericinin dikkat etmesi gereken en önemli konu gereğinden ağır gönderim yapmamak olacaktır.

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

Hacimsel ağırlık nedir, kargo fiyatını nasıl etkiler sorusunu da burada yanıtlamamız gerekiyor. 

Kargo ağırlık hesaplama işleminde sadece reel ağırlık söz konusu değildir. Gönderi fiyatının net olarak belirlenmesinde ağırlığın oynadığı rol kadar önemli olan bir başka faktör de kargonun hacmidir. Ürününüzün içine konulduğu kutunun/kolinin büyüklüğü işte bu noktada önem kazanır. Çünkü kargo fiyatları genellikle hacimsel ağırlık/desi hesaplaması baz alınarak yapılmaktadır.

Hacmi artıran en önemli faktör ise kullanılan kutu /kolidir. Koli ne kadar büyük tutulursa hacimsel ağırlık o denli yüksek olacak; bu da yurtdışına gönderim ücretini direkt etkileyecektir. Zira yurtdışı gönderi fiyatları hesaplamasında gerçek ağırlık ve hacimsel ağırlık karşılaştırması sonucunda büyük olan değer işleme alınmaktadır. Koli büyük tutulursa da her halükarda hacimsel ağırlık gerçek ağırlıktan yüksek çıkmaktadır. Bu durumda da gönderen daha yüksek yurtdışına gönderim ücreti ödenir.

Bu yazımızda tüm firmaların kargo hesaplamasında gönderinin kilogramını göz önüne alacağız.  

PTT YURTDIŞI GÖNDERİ HESAPLAMA

PTT yurtdışı gönderi hesaplama yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e girip, buradaki gönderi hesaplama araçlarını kullanmanız gerekir. Hesaplama aracında gönderim yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz gerekiyor.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülke olan Almanya ‘ya gönderilecek bir kargo için PTT kargo

 • 5 kg: 91.50 TL
 • 10 kg: 333 TL
 • 20 kg: 643 TL yurtdışı kargo fiyatı ortaya çıkmaktadır.

PTT Kargo Almanya için 7-10 gün teslimat süresi vermektedir.

DHL YURTDIŞI GÖNDERİ HESAPLAMA

DHL yurtdışı gönderi hesaplama işlemi için yine Almanya gönderisinde 5-10-15 Kg’lık bir paket gönderildiğini varsayarak hesaplama yapalım.

DHL Yurtdışı gönderi hesaplama yapmak için firmanın internet sayfasına girerek “Teklif al” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Burada istenen gönderinin gideceği ülke ve kilogram bilgisini verdiğinizde DHL yurtdışı gönderi hesaplamanın sonucuna anında ulaşabilirsiniz.

DHL yurtdışı gönderi hizmetini DHL’in çözüm ortaklarından NumunemKolay’dan aldığınızda da yurtdışı gönderi hesaplamayı kolayca yapabilirsiniz.

DHL gönderi hesaplama sonuçları ise şöyle:

 • 5 kg: 104.42  Euro
 • 10 kg: 161,54 Euro
 • 20 kg: 242,61 Euro

DHL ile Almanya’ya 1 iş gününde teslimat yapılabilmektedir.

FEDEX YURTDIŞI GÖNDERİ HESAPLAMA

FEDEX yurtdışı gönderi hesaplama işlemini de firmanın internet sitesindeki hesaplama araçlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Ya da FEDEX’in Türkiye’deki çözüm ortaklarından olan NumunemKolay’dan yurtdışı gönderi servisi alabilirsiniz. Bu servisi aldığınızda NumunemKolay’ın hesaplama aracını kullanarak yurtdışı gönderi hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

FEDEX yurtdışı gönderi hesaplama sonuçları Hollanda özelinde şöyle:

 • 5 kg: 104.42 Euro
 • 10 kg: 161,54 Euro
 • 20 kg: 242,61 Euro

UPS YURTDIŞI GÖNDERİ HESAPLAMA

UPS Yurtdışı gönderi hesaplama için şirketin internet sayfasındaki hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

Yurtdışı gönderinin gideceği ülke ve kargonun ağırlığı ile ilgili bilgileri verdiğinizde UPS  yurtdışı gönderi hesaplamanızın sonucuna saniyeler içinde ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den dünyanın herhangi bir noktasına gönderilecek kargonuz için UPS kargo servisini NumunemKolay’dan alırsanız UPS yurtdışı kargo hesaplamayı da NumunemKolay sayfasından yapabilirsiniz. UPS gönderi hesaplamayı da Rusya için gerçekleştirelim.

 • 5 kg: 105.60 Euro
 • 10 kg: 183.70 Euro
 • 20 kg: 267.30 Euro

TNT YURTDIŞI GÖNDERİ HESAPLAMA

TNT yurtdışı gönderi hesaplama işlemini de firmanın internet sayfasından, hesaplama araçlarını kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

Ya da TNT’in Türkiye’deki çözüm ortaklarından olan NumunemKolay’ın hesaplama aracını kullanarak yurtdışı gönderi hesaplama işlemini yapabilirsiniz. TNT yurtdışı gönderi hesaplamayı Fransa üzerinden yapalım.

 • 5 kg:104.42 Euro
 • 10 kg: 161,54 Euro

GÜMRÜK VERGİSİ HESAPLAMA

Yurtdışı gönderinin fiyatına etki eden bir başka faktör ise gönderildiği ülkedeki gümrük vergisi oranlarıdır. Bu nedenler gümrük vergisi hesaplama konusu da göndericiler açısından önemlidir ve hesaplama yöntemini bilmek ek maliyetleri öngörebilmeyi sağlar.

Gümrük vergisi hesaplamak için öncelikle gönderilen ürünün GTİP kodu bilinmelidir. Bu vergi gönderilen ürünün türüne ve gönderildiği ülkenin uyguladığı vergi oranlarına göre değişmektedir. Bu bilgileri kullanarak gümrük vergisi hesaplama araçları yoluyla denecek vergi miktarı öğrenilebilir.

ETGB (MİKRO İHRACAT) NEDİR?

ETGB (Mikro ihracat) “ihracat veya ithalat yapılırken taşıma operatörleri tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyan”dır.  

Bu beyan taşıma operatörleri tarafından düzenlenen bir beyandı. gümrük müşavirleri ETGB düzenleme yetkisine sahip değillerdir.

ETGB ihracat,  mikro ihracat olarak bilinmektedir. Mikro ihracat, 300 kg ve 15000 Euro limitine kadar yurt dışına ihraç edilen bedelli ihracatlara verilen isimdir.

Mikro ihracat gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için:

 • Dolaylı Temsil Yetki Belgesi
 • İş Emri (Mikro İhracat Gönderi Bilgi Formu)
 • Maliye onaylı faturanın aslı,
 • Yurt dışı için Türkçe faturayla tutarlı İngilizce fatura gereklidir.

Ürünler gerekli bu belgelerle birlikte taşımayı gerçekleştirecek kargo operatörüne teslim edildiğinde mikro ihracat süreci de başlamış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp