Libya Kargo | Libya’ya Kargo Fiyatları | NumunemKolay.com

En Ucuz Yurtdışı Kargo

Libya Kargo | Libya’ya Kargo Fiyatları | NumunemKolay.com

Libya Arab Cemahiriyesi Yurtdışı Kargo Gönderimi - Evrak | Koli | Numune

LİBYA KARGO İŞLEMLERİ

Libya kargo işlemleri, ilişkileri yüzyıllara dayana Türkiye- Libya açısından önemli ilişkilerdir. Bu yazımızda Libya kargo ile ilgili merak edilen soruları yanıtladık.

 • Libya kargo hizmetine ihtiyaç duyacak kesimler hangileridir
 • Libya’ya kargo rakamlarını artıran etkenler nelerdir?
 • Libya’ya en kolay kargo nasıl gönderilir?
 • Libya kargo alıcısının eline kaç günde ulaşır?
 • Türkiye’den Libya’ya en ucuz kargo nasıl gönderilir, kargo fiyatı en kolay nasıl hesaplanır?
 • Libya kargonun takibi nasıl yapılır?

Yazımızda bu sorular için en ayrıntılı cevapları bulabilirsiniz.

TÜRKİYE- LİBYA KARGO İŞLEMLERİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Libya kargo işlemleri hali hazırda taşımaların tamamına yakınının deniz yoluyla yapıldığı için gelişmeye açık bir pazar olarak karşımıza çıkıyor.

İstenen seviyede olmasa da Libya kargo gönderimini etkileyen öncelikli alanlar var. Bu alanların ilki iki ülke arasındaki ticaret.

Ticaret Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin Libya’dan petrol ithal ettiği 2000-2006 döneminde Libya ile ticareti sürekli olarak açık vermiştir. 2007 yılından sonra Türkiye’nin petrol ithalatını diğer ülkelere kaydırması ve bu dönemde Türk müteahhitlerinin Libya’da çok sayıda proje üstlenmesi ihracata olumlu yansımış ve Türkiye, Libya ticaretinde dış ticaret fazlası vermeye başlamıştır. Libya’da yaşanan iç savaş nedeniyle 2011 yılında düşen dış ticaret sonraki yıllarda yeniden yükseliş trendine girmiştir.

2011 yılında ülkede yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle, Türkiye’nin Libya’ya ihracatı 748 milyon ABD Dolara gerilemiştir. 2012-2014 döneminde 2 milyar doların üzerine çıkan Libya’ya ihracatı 2018 yılında 1,49 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, Libya’ya dış ticaret istatistiklerinde yer almayan 40-60 milyon dolar civarında bavul ticareti de yapıldığı bilinmektedir.

Türkiye’nin Libya’ya ihraç ettiği başlıca ürünler, mücevherci eşyası, mobilyalar, tavuk eti, halılar, demir çelikten yarı mamuller, hijyenik havlular, bebek bezleri, bitkisel sabit yağlar, plastik profiller, plastik ambalaj malzemeleri, ilaçlar, hazır giyim, ayçiçeği yağı, bisküvi ve gofretlerdir. Öyle ki  ülkede her 10 evden 7’sinde Türk mobilyası kullanılırken, Libyalılar Türk tekstil ürünlerine de ilgi göstermektedir.

Libya’dan başlıca ithal ürünleri ise altın, ham petrol ürünleri, hurda metaller olarak karşımıza çıkmaktadır.

Libya vatandaşlarının Türkiye’ye ilgisi de artmaktadır. 2017’de 99 bin 395 Libyalı turist Türkiye’yi ziyaret ederken bu sayı 2018’de yüzde 100 artış ile 188 bin 312 olmuştur.

ORTA AFRİKA’YA AÇILAN KAPI

Öte yandan Libya çok rahat bir şekilde Orta Afrika’ya açılan bir kapı olarak kullanılabilecek coğrafi şartlara sahip. Libya’ya hava ulaşımı ile 1500 kilometrede ulaşabilen Türkiye, bu ülkeden Orta Afrika’ya 1.5 ayda gönderilebilen ürünleri çok daha kısa sürelerde yerine ulaştırabilir.

Bu veriler yazının başında altını çizdiğimiz “Libya kargo gelişmeye açık bir pazar”dır tezimizi doğrular niteliktedir.

Gelelim Libya’ya nasıl kargo gönderileceğine…

LİBYA KARGO GÖNDERME YOLLARI

Libya’ya kargo gönderirken ülkenin içinde bulunduğu mevcut durum nedeniyle rotanın “havaya” dönmesi olasılıklar dahilindedir.

Libya’ya gönderi yapmak için uçak kargoyu kullanmak isteyenler uluslararası hava kargo hizmeti veren global kargo firmalarına ya da yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin Kargomkolay’a da başvurabilir. Libya kargo şirketleri kanalıyla, farklı bir ulaşım modu ile bir haftadan fazla sürecek olan gönderim işlemi 1-4 iş gününde gerçekleştirilebilir.

LİBYA GÖNDERİM İŞLEMLERİ

Libya’ya gönderim yapmak için KargomKolay’ ın ana sayfasında karşınıza  çıkan işlemleri yapmak oldukça kolay ve sorunsuz. Bu işlemleri yapmak için 1 dakikadan az bir zamana ihtiyacınız var.

Kargonuzun gideceği ülke olarak Libya’yı işaretleyip, paketin kilogram bilgisini de verdiğinizde, gönderinizin yolculuğu da başlamış olacak.

Ama önce kargo hesaplaması yapılması gerekiyor.

LİBYA KARGO HESAPLAMA

Libya’ya gönderilecek olan kargonun hesaplaması yapılırken ya kilogram cinsinden ağırlığı ya da hacmi(desi) ele alınır ve hesaplama işlemi yapılır. Bu işlem sonunda kargonun ne kadar bir ücret karşılığı Libya’ya ulaşacağı ortaya çıkar.

Desi hesaplaması;

EN X BOYX YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

Libya gönderi ücretlerinin hesaplanmasını KargomKolay üzerinden yapacağız.

KargomKolay’ın sayfasına girdiğinizde ekranınızda görünen yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne kargonuzun gideceği ülke olarak Libya’yı işaretledikten sonra, kargonuzun kilo bilgisini de vermeniz gerekiyor. Böylece örneğin Trablus’a gönderilecek paket için ne kadar bir ücret ödeneceğini hemen öğrenebiliyorsunuz.

LİBYA KARGO GÖNDERİMİNDE SON ADIM

Libya’ya kargo gönderme işleminde fiyat bilgisini görüp, ödemeyi yaptıktan sonra, paketi kuryeye teslim edince işlem tamamlanmış olacak. Kargoyu kendiniz teslim edebileceğiniz gibi bulunduğunuz yere kurye de çağırabilirsiniz.

LİBYA KARGO FİYATLARI 

Libya Türkiye arası gönderi fiyatları kg bazında aşağıdaki gibidir: 

 • 5 kg: 105.60 Euro
 • 10 kg:183.70 Euro,
 • 20 kg: 267.30 Euro.

Libya Türkiye kargo ücreti her yarım kilogramda bir değişiklik gösterir ve 30 kilo üzeri express kargo ile gönderilemediği için hava kargo fiyatları geçerli olmaya başlar. Libya ucuz kargo için, çalışılan kargo firması ile uzun vadeli anlaşmalar yapma yolu da tercih edilebilir. Böylece daha makul kargo ücretleri ile iş ve işlem yapabilirsiniz.

LİBYA KARGO TESLİMAT SÜRESİ

Türkiye’den Libya’ya en hızlı kargo için expres kargo hizmeti alınmalıdır.  Express servis ile Türkiye’den Libya’ýa gönderilen bir koli ya da zarf ortalama 3 iş günü içinde varış adresinde elinde olabiliyor.

PTT KARGO LİBYA FİYATLARI

Libya’ya kargo göndermenin yollarından biri de PTT kargoyu kullanmak. Bu nedenle PTT kargo Libya fiyatları konusunda da bilgi sahibi olmalı ve hesaplama yöntemini bilmelisiniz.

PTT yurtdışı gönderi hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Libya’ya  5 kg, 10 kg ve 20 kiloluk bir gönderiyi PTT uluslararası kargo hizmeti alarak göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun PTT kargo Libya fiyatını hesaplayalım.

PTT yurt dışı kargo Libya servisinde TURPEX ‘te yapılan hesaplamanın sonuçları aşağıdaki gibidir;

 • 5 kg: 443 TL
 • 10 kg: 733 TL
 • 20 kg: 1313 TL 

LİBYA KARGO TAKİP

Libya gönderi takip ile kargonuzun takibini yapıp, yolculuk sırasındaki durakları ve alıcısına ulaştığı zamanı öğrenebilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen barkod numarası ile Libya’ya gönderdiğiniz koli ya da zarfınızı takip edebilirsiniz.

Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne barkod numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

LİBYA PTT KARGO TAKİP

PTT ile gönderdiğiniz kargonuzu, PTT yurtdışı kargo takip Libya işlemi ile takip edebilirsiniz. PTT bu ülkeye kargo varış süresi olarak 9 gün vermektedir.

LİBYA’DAN TÜRKİYE’YE KARGO

Libya’dan Türkiye’ye kargo göndermek de günümüzün uçak sefer sıklığı düşünüldüğünde zor bir işlem değil. Bunun için Türkiye’den Libya’ya kargo gönderilirken izlenen yolun izlenmesi ve aynı işlemlerin yapılması yeterli.

Trablus, Bingazi ya da Fizan’dan İzmir Antep ya da Bursa’ya aynı hız ve güvenlik şartlarında ithalat ürünü ya da evrak gönderebilirsiniz.

LİBYA EXPRESS KARGO

Libya express kargo ihtiyacı olan kişi ve kurumların başvuracağı ilk ise adres KargomKolay.

Bugüne kadar sayısız yurtdışı kargo operasyonunu başarıyla gerçekleştiren KargomKolay, Libya gönderileriniz için de uluslararası çözüm ortakları ile yanı başınızda olmaya devam edecek.

Libya ve 219+ ülkeye göndermek istediğiniz yurtdışı hava kargolarınız KargomKolay güvencesinde…

Libya Arab Cemahiriyesi uçak kargo fiyat listesi için hemen tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp